25 Temmuz 2010

Terra Incognita 25.07.2010


01 - Pakistan - Qayaas - 2009 - Tanha
02 - Pakistan - Qayaas - 2009 - Umeed
03 - Peru - Embrujo - 1971 - Embrujo - Canto Sin Nombre
04 - Şili - Mar de Robles - 2003 - MdR - Nómades
05 - Rusya Federasyonu - Zemfira - 2007 - Spasibo - 10 - 1000 Let
06 - Fransa - Alan Stivell - 1973 - Chemins de Terre (From Celtic Roots) - She Moved Through The Fair
07 - Danimarka - Buki Yamaz - 1975 - Buki Yamaz - Hot Funk
08 - İspanya - Triana - 1979 - Sombra Y Luz - Quiero Contarte
09 - İspanya - Triana - 1980 - Un Encuentro - Tu Frialdad

Quyaas İslamabad'dan yeni bir rock grubu. grup ilk albümünü önümüzdeki ay çıkaracak. Gitarist Khurram Wagar albüme girecek iki parçayı benimle paylaştı. Tanha ve Umeed yani Tenha ve Ümit .... Asyadan ümit vaadeen bir grup ... Modern rock... ( hala bu terim kullanılıyormu ? )

Qayaas from Islamabad, Pakistan. Their guitarist Khurram Wagar has sent me their 2 songs from their debut album which they will release next month. A promising band from Asia ....

http://www.qayaas. com/Umair Jaswal - vokal
Khurram Waqar - Solo, ritm gitar
Sarmad Ghafoor - ritm gitar
Shaheryar Ghayas - bas
Fifu - davul

Peru'dan Embrujo ... 1968'de kurulduklarındaki adları Kissing Spell bu isimde bir albüm çıkardıktan sonra isimlerini ispanyolca büyülenmiş anlamına gelen Embrujo olarak değiştirip bir de bu isimde albüm yayınlayıp dağılmışlar.

Embrujo from Peru. Their first album was released as Kissing Spell. Then They changed to the Embrujo ( means bewitched ) after this release, they dissappeared.

Ernesto Aracena: flüt, vokal, klavye
Carlos Fernandez: gitar, vokal, davul
Juan Carlos Tato Gomez: bas
Ernesto Murillo: gitar
Guillermo Olivares: Piyano, flüt, vokal

Mar De Robles daha önce çaldığım harika bir grup. Şili'lilerin çok sevdiği bir çeşit ( King Crimson etkili, sert distorsiyonlu saksofon, stick bas, Belew tarzı gitarlar ) caz-rock yapıyorlar. Daha önce ikinci albümleri Indígena'dan çalmıştım bu sefer ilk albümden Nómades'i dinleyeceğiz.


A wonderful band Mar De Robles from Rancagua, Chile. They play a kind of Chilean jazz-rock ( influenced by King Crimson, distorted saxes, Belew-like gutars, stick bass ) I was played some songs from their second album Indigena. It's time for their debut.
Julio Tobar: Tenor saksofon, flüt, vokal
Cristián Larrondo: Chapman Stick, perdesiz bas
Rodrigo Moris: gitarlar
Ignacio Larrondo: Vurmalılar
Jesús Parada: Davul

http://www.myspace. com/marderoblesZemfira Talğatovna Ramazanova Ufa, Başkıryalı ( Başkurdistan ) kadın rock şarkıcısı, Rusya'da son dönemin en ünlü isimlerinden. Radiohead'i anımsattı.


Zemfira Talgatovna Ramazanova. She is very famous rock musician in last years Russia She is from Ufa, Bashkortostan. this song from her last album Spasibo. It reminds me Radiohead.

http://www.zemfira. ru/


Alan Stivell ünlü Breton arp müzisyeni. Kelt müziğinin tekrar popüler olmasında büyük katkısı olan müzisyenin en ünlü albümlerinden Chemins de Terre'den geleneksel ve popüler bir düzenleme dinleyeceğiz. Bu geleneksel parçanın en ünlü yorumu 80lerin sonunda Simple Minds'ın tamamen yepyeni sözler içeren Belfast Child olmalı heralde ( Van Morrison, Loreena Mc Kennitt, Marianne Faithfull, John Martyn, Manic Street Preacher, Wayne Shorter !! ... sözlemeyen kalmamış ... ) Kayıtta diğer ünlü Breton müzisyen Dan Ar Bras'da gitarı ile yer alıyor.


Alan Stivell is well known celtic harp virtuoso. They say; he is founder of new breton, celtic music movement. This song from his masterpiece Chemins de Terre (1973). An arrangement for famous traditional song She Moved Through The Fair. You can remember this tune from Simple Minds's Belfast Child including Jim Kerr's completely different lyrics. ( Its covered by Van Morrison, Loreena Mc Kennitt, Marianne Faithfull, John Martyn, Manic Street Preacher, even Wayne Shorter !! ... ) Another famous Breton musician Dan Ar Bras plays guitar in this song also.

http://www.alan- stivell.com/
Buki Yamaz Danimarka'nın 70lerdeki ünlü Latin Rock grubu. İlk isimleri grubu kuran Klavs Nordsø, kardeşi Mikkel Nordsø ve Aske Bentzon'un isimlerinden oluşan Klaskemik sonradan daha da tuhaf olan Buki Yamaz olarak devam ediyorlar. 4 albüm yayınlayıp 80lerin başında grubu dağıtıyorlar. Bir çok kez Roskilde festivalinde çalıyorlar. 1975'de Weather Report'un ön grubu olarak iskandinavya turnesine çıkıyorlar. İlk davulcuları Kasper Winding Rolling Stones, Frank Zappa gibi isimlerle de çalışmış iyi bir stüdyo müzisyeni.
Buki Yamaz was very famous latin-rock band from 70s Danmark. Their first name was Klaskemik ( comes from Klavs Nordsø, Mikkel Nordsø and Aske Bentzon's names ) Then they found another strange name for the band ... Buki Yamaz.... After 4 albums they were disbanded in beginning of 80s. They did many gigs in Roskilde festival and as supporting band for Weather Report. Their first drummer is a very good session musician who played even Rolling Stones and Frank Zappa.

Henrik Bødtcher : bas

Klavs Nordsø : vurmalılar

Ethan Weisgard : davul

Aske Bentzon : flüt

Kim Sagild , Mikkel Nordsø : gitarlar

Ben Besiakov : klavye

Kasper Winding : vurmalılar, klavye

Kenneth Knudsen : klavye

Anders Gårdmand , Jens Haack : Saksofonlar
Triana .... Endülüslü en büyük rock grubu, Triana'yı daha önce çok çaldım. Bu sefer 70lerin sonu, 80lerin başındaki iki albümlerinden yine yanık yanık endülüs rock'ı dinleyeceğiz.
Nothing to say .......Triana ..... Greatest andalucian-rock band ever !!!! . I was played their songs before. These songs from their 1979 and 1980 albums....

Jesus de la Rosa : vokal, klavyeler
Juan Jose Palacios / davul, vurmalılar
Eduardo Rodriguez / gitarlar