1 Mayıs 2007

Avusturya


Österreich


Austria

Avusturya , Almanca Österreich ( Doğu imparatorluğu ) kelimesinden geliyor. Kutsal Roma Cermen imparatorluğu zamanlarından kalma Habsburg hanedanlığı için kullanılan bir tanımlama. Şu anda kullandıkları armanın kökeni de bu zamanlara, Habsburg imparatorluğuna dayanıyor. Bizim Evropa'da kök salmamızı engelleyenlerde hep bunlar. ( Bakınız Viyana kuşatmaları ) Bir de şöyle bir durum var. Türkçe bilen Avusturyalılar kızacak ama Almanların yalancısıyız; Alman fıkralarının karakterleri hep Avusturyalılardan oluşuyor. 1930'larda o zamanki modaya uyup bir süre faşo takılıyorlar ( Ağam faşo ne ki ? ) sonra da II. Reich ( Almanlarda III. Reich faşo dönemiydi , bir ara Almanlardan öndelermiş :) ) olarak bugünkü rejimlerini bulmuşlar.

AB sürecinde de 3. Viyana savunmasını başarıyla sürdürüyorlar. ( Kitap gibi yazıyorum valla !! )

Avusturya pop müziğini 80'lerin ortalartında Falco ve Opus ile tanımıştık. Yanına 3. bir sanatçı veya grup koyamadılar. Buradan da anlaşılacağı gibi uluslararasında tanınan pek fazla rock grupları da yok. Ama bunun yanında klasik müzikte taş gibi :)) sanatçıları var ...

Mozart , Haydn , Schubert , Strauss , Mahler , Berg gibi ....

En önemlisi ise son anda aklıma geldi .... Avusturyalı ünlü hava durumu sunucusu !!!
Joe Zawinul !!! Zawinul Syndicate'te bir ara bizim Arto Tunç'ta çalmıştı.

Edebiyatta ise Stefan Zweig aklıma ilk gelen bir de kaleciler için endişelenen Peter Handke ....

Bir kaç ta efsanevi futbolcuları vardır, 70lerin sonu 80lerin başından aklıma gelen Krankl ve sonrasında da Polster.

Bu kadar girizgah fazla bile ....

Bu haftaki menümüz Avusturyadan ;



Eela Craig - New Born Child ( Eela Craig - 1971 )

Eela Craig - One Niter Medley ( One Niter - 1976 )



Linz'li grup ; Klavyeci Hubert Bognermayr'ın grubu , Grupta gitarist de dahil olmak üzere 3 tane klavye var. Ama suyunu çıkarmıyorlar. Düzenlemelerde klavyenin yeri bir yere kadar. İlk albümleri 1971'deki Eela Craig'den çalacağım New born child'da 2 saksofon tek kelimeyle bahariye !! ( Bu reklamı hatırlayanınız varmı ? Orhan Boran vardı reklamda , sene 77 ,78 filan herhalde ? ) Bu albümdeki tarzları ve müzikal tavırları daha bir emprovizeye dönük. Ve Out Of Focus'dan ( Gelmiş geçmiş en baba gruplardan !! ) aldığım tadı , coşkuyu bu parçadan da aldım.

2. albümleri tam beş sene sonra çıkıyor. Bir çoklarına göre en iyi albümleri. Bence de çok güzel ama ilk albümdeki duygu benim kulaklarımda daha iyi yer ediyor. 2. albüm biraz daha senfonik.
One Niter Medley 5 parçadan oluşuyor. bunlardan biri bir Bach yorumu Fuge , U.A.T.'de ise neredeyse Isaac Hayes'in Shaft'ı gibi "Black" bir ritm gitar (wah wah ) bir sonraki ise Fender Rhodes'un götürdüğü pastoral , yumuşak bir senfonik rock bestesi.

Albümde 2 büyük medley ve 3 kısa parça var.

Eala Craig 80lerin sonuna kadar 3 albüm daha çıkarıyor. 1988 de iki üyenin Eela Craig ismiyle çıkardığı "Hit or Mis" isimli pop albümden sonra Symphonic Rock isimli toplama ( One Niter ve Hats of Glass'ın bir arada yayınlanması ) ile grup miadını doldurmuş :) ( Bugün bir keyifliyim galiba ? )

Sön söz olarak Eela Craig Avusturya'dan en beğendiğim grup .....

Eela Craig (1971) kadrosu ;

Horst Waber / drums
Harald Zuschrader / organ, flute, guitar, sax
Hubert Bognermayer / keyboards
Gerhard English / bass
Heinz Gerstenmair / guitar, organ, vocals
Will Orthofer / vocals, sax

One Niter (1976) kadrosu ;

Hubert Bognermayr / keyboards, vocals
Raoul Burnet / congas (2-4)
Gerhard Englisch / bass, percussion
Frank Hueber / drums, percussion
Alois Janetschko / live mixing
Fritz Riedelberger / guitars, piano, vocals
Hubert Schnauer / keyboards, flute
Harald Zuschrader / keyboards, flute, guitar


Diskografi :

Eela Craig 1971
One Niter 1976
Hats Of Glass 1978
Missa Universalis 1978
Virgin Oiland 1980

Güzel bir çaba , buz gibi bira da olacak o zaman tamam

Mozarteum !! konseri ( valla öyle yazıyor )

Kyrie Eleison - Out of Dimension ( Fountain Beyond the Sunrise - 1976 )

Alın size yine bir klavyeci grubu (Gerald Krampl) daha ( eee ne olacaktı ki ? ) 1973 te kurulan Kyrie Eleison zamanında sadece tek bir albüm çıkarmış o da 1977 de çıkan Fountain beyond sunrise

Gerald Krampl 1991 de 3 CD lik bir retrospektif set yayınlamış. Albüm grubun kaydettiği tüm parçaları içeriyor. Zaten Adı da "Complete Recordings" Grubun ilk albümden önce 1975'te kaydettiği fakat yayınlanmamış albümü Blind Windows Suit ve 1975 Viyana konserinin kaydı.

Gerald Krampl klasik eğitim almış bir klavyeci ( alışıldık bir progressive rock biyografisi ) Zaman zaman Jane gibi zaman zaman Genesis gibi geliyor kulağa. her halükarda hakkı yenmiş bir grupmuş diyebiliriz.

Grup Avusturya'da Colosseum , VdGG Amon Düül ve vatandaşları Eela Craig ile turlamış. Bütün bunlara karşın albüm satışları berbat gidince ( 1000 kopya ) grup dağılmış bittabi !! ( evet çok şımarığım bugün!! )

Gerald Krapl 1978 den sonra Indigo ( Alman bir Indigo daha var !! ) adlı bir grup kurmuş ve 1984'e kadar bu grupla müzik yapmış.

1 The Blind Windows Suite 1975
2 Live (Vienna 29.05.75) 1975
3 Fountain Beyond Sunrise 1977

Kadro :

- Wolfgang Wessely / vocals (1, 2)
- Gerald Krampl / keyboards (1, 2, 3)
- Felix Rausch / guitars, vocals (1)
- Gerhard Frank / bass (1)
- Karl Novotny / drums (1, 2, 3)
- Manfred Drapela / guitars (2, 3)
- Norbert Morin / bass (2, 3)
- Michael Schubert / vocals (3)




Paternoster - Old Danube ( Paternoster - 1972 )


Allah baba manasına gelebilecek bir kelime hatta bir dua ( Aynı Kyrie Eleison gibi ) Bu Avustruryalılar pek bir dini bütün Kristiyanlarmış demek ... Tek atımlık barutlarını 1972 de atmışlar , haklarında pek bir bilgi yok , belki de peder efendi olmuşlardır ? ( ben iyice cıvıdım bugün ) Karamsar , karanlık bir müzik, bingo !! evet klavye ağırlıklı.

Viyanalı underground bir grup, plak CBS 'ten çıkmış , elemanlar ise aha bunlar (Bu işin sonu yaş)

Gerhart Walenta / drums
Gerhard Walter / guitar, vocals
Franz Wippel / organ, vocals
Heimo Wisser / Bass


Klockwerk Orange -
Duonyunohedeprinces ( Abracadabra - 1975 )


Bir Uludağ tatili 1975

Herşeyin başı sonu Pink Floyd

Innsbruck müzik akademisinde okuyan Tirol'lü Herman Delago tarafından kurulan grup yine bir klavyeci grubu. Delago eline aldığı herşeyi çalabilen bir müzisyen. Parçanın başındaki trompet partisyonu gerçekten çok güzel. sonrasında parça ELP , daha doğrusu Keith Emerson bestesi gibi oluyor. Parçanın ismini anlayan varsa lütfen beni aydınlatsın "Duonyunohedeprinces" ??

Albüm 3 epik ( üfffffff demek ) parçadan oluşuyor. Ekseption'ın insanı sıkan bir havası bu gruptada var. Grup dediğin bir kişinin projesi olmaz ki .... ensemble diyorum anlatamıyorum.
( Bu hafta mazeretim var anlayacağınız )

Gelelim karakter oyuncularına ;
Herman Delago'ya
(guitar, organ, synthesizer, trumpet, vocal) ilaveten


- Markus Weiler / organ, E-E-piano, synthesizer
- Guntram Burt / bass guitar, vocal
- Wolfgang Boeck / drums, turbular bells, timpani

www.delago.at









Hiç yorum yok: