21 Ekim 2007

Midnight Oil - 1987 - Diesel And Dust - Beds are burning ( Avustralya )

Peter Garrett ( 3 metre boyundaki dazlak solistleri ) ve arkadaşlarını gençlik yıllarında bu şarkıyla tanımıştım. Grubun mazisi 70lerin başına kadar gidiyor. İlk isimleri The Farm ;
Sidney'li grup ülkelerindeki ilk liste başarısını 1982 deki beşinci albümleri 10,9,8,7,6,5,4,3,2,1 ile yakalamış. ve daha sonra da en başarılı albümleri olan Diesel and dust ile uluslararası bir başarı sağlamıştı.

1984'te Nükleer Silahsizlanma partisini kuran Garrett grup 2002 de dağıldıktan sonra İşci Partisinden millet vekili olarak parlementoya girdi. Şarkılarında da savunduğu Çevre sorunlarını siyasette de ifade eden Garrett grubu tekrar kurmayı düşünmediğini söylesede ara da sırada bazı özel gecelerde grubu toparlayıp konserler veriyor.

Martin Rotsey - Guitars
Peter Gifford - Bass, Vocals
Robert Hirst - Drums, Vocals
Jim Moginie - Guitars, Keyboards
Peter Garrett - Vocals

Redd - 1979 - Tristes Noticias Del Imperio - Kamala ( Arjantin )
Redd Still Alive !! Still Kickin !!
1977 de Tucuman'da ( Buenos Aires'in 1300 km kuzeydoğusu ) kurulan grup başkentte bir çok konser vermiş fakat 1979 a kadar plak firmalarının dikkatini çekememiş. 1979 da MIA grubu ( Músicos Independientes Asociados ) ile temas kuran grup ilk albümünü aynı sene çıkarmış. 1983'te REDD LAND ismi ile De Tiempos Pasados albümünü yayınlayan grup halen aktif ve konserler veriyor. Onlarında benim gibi bir blogları var. ziyaret etmenizi öneririm.

JUAN ESCALANTE (v,d,k) A
LUIS ALBORNOZ (g,v) AB
ESTEBAN CERIONI (b,v,k) AB
OSCAR IMHOFF (v) B
MARCO PUSINERI (d) B
JUAN "POLLO" RAFFO (k) B

Albümler ;

1979 - REDD - Tristes noticias del imperio ( A )
1983 - REDD LAND - De Tiempos Pasados ( B )

Redd 70'lerin sonlarında

Omar Khorshid & His Guitar - 1974 - Rhytms from The Orient - Guitar El Shark ( Lübnan )
1974 de çıkmış bir albüm Avrupa ve Kuzey Amerika'daki koleksiyoncular ve müzikseverlerden çok övgüler alıyor. Ömer Hurşit ( yazmak daha kolay ) bir çok filme müzik yapmış ve 1971'de Tachkand film festivalinde en iyi müzik ödülünü de almış. Ümmü Gülsüm Abdel Vahab, Abdül Halim Hafız gibi bir çok büyük Arap şarkıcısına gitarı ile eşlik etmiş. Erkin Koray'ın o senelerde yaptıkları işlere de benziyor.


Mikael Ramel - 1974 - Extra Vaganza - De Gar Undan ( İsveç )

İsveç eğlence dünyasının en ünlü kişisi olan Povel Ramel'in ( Pianist , besteci , şarkıcı , Vodvil sanatçısı ) oğlu Mikael Ramel'de şarkıcı ve besteci. Babası kadar üretken olmasa da ( Babasının 1000 kadar bestesi varmış !!! ) 1972 - 1986 arası 8 albüm çıkarmış Extra Vaganza 2. albümü. Albümün kapağında dikkatimi çeken albüm isminin Santana'nın ilk dönemdeki ( 1969 - 1971 ) albümlerinde kullanılan fontun aynısı kullanılmış. Müzik olarak hiç alakası yok gerçi ama dikkat çekici. Albümün kaydında Bo Hannson , Kenny Hakanson , Björn J:son Lindh gibi İsveç'in o dönemdeki en iyi isimleri çalmış. gerek kayıtlar gerek aranjeler albümü sıradan ve kişisel bir singer songwriter albümü olmaktan biraz daha ötelere taşımış ( bazıları için bu iyi bir özellik olmasa da benim için olumlu bir şey :)) )

Bengan Dalén
Erik Dahlbäck
Stefan Höglund
Rune Carlsson
Bosse Hansson
Bill Öhrström
Håkan Nyqvist
Sven Larsson
Kenny Håkansson
Kenneth Arnström
Pär Näsbom
Anders Nord
Sören Hansen
Owe Gustavsson
Björn J:son Lindh


PFM - 2000 - Serendipity - Ore ( İtalya )
Ünlü fırın Marconi ( Premiata Forneria Marconi ) hala güzel kekler , pastalar çıkarıyor. Bu çaldığımın üzerinden 7 sene geçmiş ama hala sıkılmadan dinliyorum. Klasik PFM soundu ile alakası yok ( Bana Beth Orton'un Daybreaker albümündeki soundu hatırlatıyor :)) ) Vokalde davulcu Franz Di Cioccio var. grup geçen sene Siena'da Piazza Del Campo'daki konserlerini DVD olarak yayınladı ve hala sevilen ve hala taş gibi bir grup olduğunu kanıtladı.


Colorstar - 1998 - Heavenicetrip - Indul ( Macaristan )


90ların ortasında kurulan Budapeşteli grup müziklerini "scientific educational dance music" olarak tarif ediyorlar. Eğlendirirken öğretmek gibi bir istekleri var. Tarzları biraz space rock ( Ozric havaları ) biraz funky biraz drum & bass gibi ama kesinlikle kendilerine özgü ve kayıt tekniklerini ,elektronik işleri iyi bildikleri belli. Zihin açıcı bir etkileri de var :)
The Pendrah - 2006 - Asesinato ( Yunanistan )

Sevgili Dimitris bu kaydı geçen sene çaldığım "Flight of the Pendrah" ile beraber göndermişti. Parça Federico Garcia Lorca'nın bir şiirinden esinlenilerek beştelediği kısa fakat çok güzel bir beste. Düzenlemesi gerçekten çok güzel. minimal vals ritmi ile elekronika düzenleme bence çok güzel olmuş. Parçadaki nefes sesleri ölen bir insan'ın son nefeslerini hissetmeniz için verilmiş. Naif ve ninni melodisi şiirin vurulmuş ölen bir insan için yazılan sözleri ile güzel bir tezat oluşturuyor. Aynı benim böyle ölümden sözeden bir parçayı geçen sene dünyaya gelen Nikolas için çalmam gibi. Parça ona uzun ve mutlu bir ömür dileyen babası ve amcasından bir hediye olsun.
Peter Schilling - 1982 - Major Tom ( Single ) ( Almanya )

Major Tom David Bowie'nüin en ünlü işlerinden biri olan Space Oddity'deki bir Astronot. Major Tom daha sonra kendi parçası Ashes to Ashes'ta da kendini gösterdi. Ve bir çok pop müzik sanatçısını etkiledi. Bunlardan birisi de Peter Schilling. Ortaokul'un başlarındaydım Musik Laden veya o tür bir pop müzik programında çıkmıştı. http://www.youtube.com/watch?v=KoidJVAMAVE&mode=related&search= New Wave zamanları Sahnede hareketsiz ve Android gibi tuhaf vücut dili ile bu şarkıyı söylemişti. Akılda kalıcı melodisi ve geri sayım atraksiyonları ile kafamda iyi yer etmiş. hala da zaman zaman canım çeker dinlerim.

http://www.peterschilling.com/

Kramp - 1993 - Püf Püf - Püf Püf ( Türkiye )

1984de Avcılarda kurulan ( provaları B Çekmece'deki Albatros Kamping 'de yapıyorlarmış ) grubun ilk isimleri otomobildeki Krank milinden ve Motörhead den hareketle Krank mış daha sonra karikatürüst Nuri Kurtcebe'nin önerisi ile isimlerini Kramp yapmışlar. grubun kemik kadrosu davulda İdris Tübcil , Gitarda Doğan Sakin , Basta Nezih Onur idi bir ara vokalde Ahmet Karaferya ve bu parçadaki vokalist Erdinç Ünlü yeraldı. şarkının sözleri 19. yüzyılda yaşamış halk şairi ve ressamı kahveci gürcü nusret in, zindan şiirleri adlı eserinden derlenmiştir.


Grubu İtü'de , Bilsakta izlemiştim. Bir de Bir zamanlar Ortaköy Sanat Merkezi diye bir pasaj vardı oradaki plakçıya kaset çektirmeye gittiğimde gitarist Doğan Sakin'e rastlardım sık sık. Basçı Nezih Bakırköy'de bir kasetçide çalışırdı. Sonra Tünelde bir stüdyo açmışlardı. En son Alanya'ya yerleştiklerini Cudi Koyuncu ile Zorbeyleri tekrar kurduklarını duymuştum. Sitelerinde tekrar toplandıkları ve Eski Kronik grubundan Özer Sarısakal'ın stüdyosunda yeni albüm kayıtlarına girdiklerini okudum.

"bitmedi tükenmedi çileli zindan
mihneti zindan, zulmeti zindan aman
zulmette çırağım olsun
helvacı selim heman
cuğradan çek bir duman
aahh.. çek bir duman
aşereye yazdım şahım
gel aç bizi çek bir nefes
duman ile muhabbetle
cennet olur demir kafes
kuş olsan bile uçamazsın
çek cuğradan püf püf duman
bir can olur kuzu ejder
dört duvar, kardaşı dilber.. aahh...
dalgaya dumana püf püf
dumana zindana püf püf
dalgaya dumana püf püf
dumana zindana püf..."


Demolar ;
1986 - Onlarla
1988 - Mikrop
1990 - Şubat 84 - Eylül 89

Albümler ;
1993 - Püf Püf
1996 - Lan N'oldu ? ( Ayrı firma , ayrı isim ve kapakla çıkan Püf Püf )


1 yorum:

lacosta dedi ki...

Good message, Site has been digged and bookmarked, Thankx