19 Kasım 2006

Terra Incognita 26.11.06

 
Özdemir Erdoğan - Uzun İnce Bir Yoldayım ( 1973 ) Türkiye

 

Besteci ve caz gitaristi Özdemir Erdoğan neredeyse yarım asırlık müzisyen , Gitaristi tanıtmak için kendi sitesini gezmek yeterli olacaktır. (www.ozdemirerdogan.com) Bu programda çalacağım parçayı ilk defa seneler önce ( galiba 1990 ) Yorumcu albümünde dinlemiş ve bayılmıştım. Oradaki sözlü versiyonuydu. çalacağım ise enstrümental olanı. Parçanın tarihi 1973 Hammond ile Aşık Veysel harika olmuş. Daha doğrusu Hammond sesli Vox klavye. Daha önce müzisyen kadrosunu kulaktan dolma olarak eşe dosta sorarak tamamen yanlış yazmıştım. Bugün Sayın Özdemir Erdoğan'dan enstrümanları çalan müzisyenlerin isimlerini aldım. Kendisine hem bu bilgi hemde Türk müziğine yıllar boyu kaliteli ürünler verdiği için teşekkürlerimi borçluyum. Geçmiş olsun Üstat, Acil şifalar, yeni Jam sessionlar !!!

Müzisyenler şöyle

Özdemir Erdoğan : Gitar , Saz
Kemal Ultanur : Vox Org (Hammond sesli !! )
Attila Baybek : Bas
Erdinç Kutlu : Davul

Aquelarre - Siesta Cambiada (SIESTA - 1975) Arjantin

Arjantinli grup 70'lerin başında ülkedeki en ünlü rock grubu olan Almendra nın dağılması ile basçı Emilio del Güercio ve davulcu Rodolfo García nın gitarist Héctor Stark ve klavyeci Hugo González Neira ile beraber kurduğu grup ; Caz tınılarını progressive rock müziğe ne kadar güzel yedirilebilindiğini ( ne zormuş bunu yazmak :)) ) kanıtlamıştır. Elemanların hepsi vokal yapmaktadır. Şarkı sözleri (dediklerine göre !! )surrealist bir üslupla yazılmıştır. Piyasa başarısı olarak Siesta albümü ile çok tanınmışlar bu albüm sonrası bir İspanya turnesi sonrasında dağılmışlardır. Grup 1999 yılında klavyeci Neira dışında tekrar birleşmiş ve bunu bir albüm izlemiştir.


Kadro :

Emilio del Güercio / bas, vokal
Héctor Stark / gitar, vokal
Hugo González Neira / klavyeler, vokal
Rodolfo Garcia / davul, vokal


Diskografi


Aquelarre (72)
Candiles (73)
Brumas (74)
Siesta (75)
Lo mejor de Aquelarre (77, Toplama)
Corazones del Lado del Fuego (99)
Osibisa - Welcome Home ( Welcome Home - 1975 ) Gana

1969da İngilterede okuyan Ganalı ve Karayipli (Trinidad ve Granada) müzisyenlerce kurulmuştur. 70lerde ülkemizde de çok popüler olan grup 90 ların sonunda Silivri Klasis Otelinde Yılbaşı programına çıkmıştı !!!. Grubun kurucuları ve çekirdek kadrosu Teddy Osei (saksofon), Sol Amarfio (davul) ve Mac Tontoh (trumpet) dan oluşmaktaydı. Plak kapaklarında Roger Dean'in (YES kapaklarının tasarımınıda Dean yapmaktaydı http://www.rogerdean.com/ ) tasarladığı Böcek kanatlı bir fil olurdu. 71 albümleri Woyaya bir klasiktir. ( Aiko Biyaye bir çok grup tarafından yorumlanmıştır , mesela Ginger Baker's Air
Force ) grup yaptıkları müziği Afro-Rock olarak tarif etmektedir. Özellikle ilk dönem albümleri gerçekten özel bir tarza sahiptir. sonraları bir dans orkestrası gibi olmuşlardır. 77 tarihli Live At The Marquee harika bir performanstır.


Kurucu Kadro :
Teddy Osei (saksofon)
Sol Amarfio (davul)
Mac Tontoh (trumpet)
Spartacus R (bas)
Robert Bailey (klavye)
Antiguan Wendel Richardson (gitar)
Lasisi Amao (Vurmalılar ve Saksofon).

Diskografi

1971 - Osibisa
1971 - Woyaya
1972 - Heads
1973 - Best of Osibisa
1973 - Superfly TNT
1973 - Happy Children
1974 - Osibirock
1975 - Welcome Home
1976 - Ojah Awake
1977 - Black Magic Night (Live)
1980 - Mystic Energy
1981 - African Flight
1983 - Unleashed
1983 - Live at the Marquee
1989 - Movements
1994 - Celebration: The Best of Osibisa
1994 - The Very Best of Osibisa
1995 - Monsore
1997 - Hot Flashback Volume 1
1997 - The Best of Osibisa
1997 - The Best of Osibisa
1998 - The Ultimate Collection
1998 - Live At Croperdy
2000 - Millennium Collection
2000 - Aka Kakra (Akustisch)
2003 - African Dawn, African Flight
2005 - Blue Black Night (Live)
 


Cosmos Factory - Cosmogram (A Journey With The Cosmos Fact - 1974) Japonya


İsimlerini Creedence Clearwater Revival'ın albümünden alan Japon grup Cosmos Factory 70lerin ilk yarısında 4 albüm çıkardı. gitar ağırlıklı ve erken dönem Pink Floyd'u andırıyor. gerçi her albümü birbirinden farklı bir sounda sahip bazı albümlerde mellotron ve hammond ön planda bazen Eloy ve Jane gibi Alman gruplarını andırıyor.

 


Tsutomu Izumi / klavyeler,Mellotron, synthesizers, teyp efektleri, Vurmalılar, vokal
Hisashi Mizutani / gitar, vokal, teyp efektleri,
Kazuo Okamoto / davul, Vurmalılar, timpani, elektronik davul
Toshikazu Takeuchi / bas, piyano, teyp efektleri,vocoder, vokal


Diskografi


An Old Castle of Transylvania (73)
A Journey With The Cosmos Factory (74)
Black Hole (75)
Metal Reflection (77)
Progressiv TM - Odata Doar Vei Rasari ( Dreptul de a visa - 1973) Romanya

 
Romanyalı grup progressive rock öğeleri barındıran bir hard rock grubu. Flüt emprovizasyonları ve hemen hemen tüm Romen gruplarındaki üstün vokal düzenlemeleri dikkat çekici, bir çok parçalarında temalar ve ritm yapıları çok değişken ve düzenlemelerin iyi müzisyenlerin elinden çıkmış oldukları belli. grup 70 lerin ilk yarısında Romanyada ve diğer Doğu bloku ülkelerinde turneler ile tanındı.

Her iki albümlerinide dinlemenizi Şiddetle :) öneririm.


Diskografi


Dreptul de a Visa (73)
Puterea Muzicii (77)


Harry Coradini – Vokal
Ladislau Herdina – Gitar, Vokal
Ilie Stepan – Bas
Hely Moszbrucker – Davul, Vurmalılar
Mihai Farcaş – Davul, Piyano, Vurmalılar
Gheorghe Torz – FlütIgra Staklenih Perli - Solarni Modus (Igra Staklenih Perli - 1979) Yugoslavia ( Sırbistan)Tito dönemi Yugoslavyası .... Belgrad ... Space rock grubu Igra Staklenih Perli isimlerini Herman Hesse'nin Boncuk oyunu eserinden alıyorlar. ikinci albümlerinin ismi de bir Herman Hesse öyküsü Işık bahçesi... Vrt Svetlosti ...Svaba the Kraut [Zoran Lakic] (klavyeler),
Joshua N'Goma [Vojkan Rakic] (gitar),
Predrag Vukovic (Vurmalılar , Davul)
Drakula [Drasko Nikodijevic] (bas, vokal).


Müzikleri Hawkwind ve Pink Floyd grupları kullanılarak ifade edilebilir. bazı şarkılarında Jam band grupları gibi doğaçlamalara giriyorlar. gruptan dinleyeceğimiz eser 1978 tarihli ilk albümlerinden Solarni Modus.Diskografi :

Igra Staklenih Perli 1979
Vrt Svetlosti 1980
Soft Explosion Live 1991
Inner Flow Boxset 1991 (Toplama)
Drives 1993

Blocco Mentale - Capita (POA - 1973) İtalyaViterbolu grup Blocco Mentale (Sabit fikir) POA (Çimen) isimli tek bir albüm çıkardılar. Albüm Çevre kirliliği , Doğa , Ekoloji üzerine naif sözler içermekteydi.Bernardo "Dino" Finocchi (vokal, saks, flüt)
Aldo Angeletti (vokal, bas)
Gigi Bianchi (gitar, vokal)
Filippo Lazzari (klavyeler , vokal , mızıka)
Michele Arena (davul, vokal)

İtalyan Progressive grupları için en kapsamlı kaynak olan site Italian Prog'da (http://www.italianprog.com/) grubun davulcusu ile yapılmış bir röportaj var üşenmedim türkçeye çevirdim :) siz de üşenmezseniz okuyun.


Michele Arena ile Augusto Croce tarafından yapılan röportaj (Nisan 2006)
Grup ne zaman ve nerede kuruldu ?


1972 de , hepimiz aynı çevrede oturuyorduk. Ben ve Filippo Lazzari Viterbodan Aldo Angeletti Civita Castellana , Bernardino Finocchi Ronciglione ve Luigi Bianchi Toskana


Daha önce başka gruplarda çaldınızmı ?

Hepimiz daha önce başka gruplarda çaldık ama bir sonuç çıkmamıştı. Sadece Aldo kendi grubu I Falisci ile Rondini Bianche ismiyle bir 45lik çıkarmıştı.

Festivallerde veya başka yerlerde canlı çaldınızmı ?

Bir çok konser verdik ama hiç bir festivalde çalma fırsatı bulamadık.

Titania (Plak firması)ile nasıl temas kurdunuz ? Sizi desteklemişlermiydi ?

Bir kaç tanıdığımız önayak oldu, Sözleşme imzaladığımızda dinleyici kitlemiz vardı ama onlar bize hiç bir yatırımda bulunmadılar.

Ne kadar baskı yaptılar sizin için ?

Sadece 2000 kopya basmışlardı.

Bir TV klibinizi izledim , Başka programlara da çıktınızmı radyo ve televizyonda ?

Radyolarda bir çok kez çıktık ama Televizyonda sadece Adesso Musica ya çıkmıştık.
Grubun bestecileri kimdi ?Sadece Aldo Angeletti yazıyor plakta. Müzikler hepimiz tarafından yapılmıştı ama sadece Angeletti'nin SIAE de ( İtalyan Muzik Yazarları Sendikası) kaydı
vardı.

Ekolojik sözlerin fkri kimindi ?

Ekolojist bir albüm fikri Claudio Merloni'den gelmişti , bütün sözleri o yazdı.

Ne zaman ayrıldınız ?

Askerlik yüzünden ayrılmak zorunda kaldık. Geri döndüğümüzde Bir Civita Castellana'daki diskotek sahibi bizi bir konser için davet etti. Konser çok başarılı geçti ve biraz daha devam ettirdik grubu.

Ya sonra ?

Çalmaya devam ettik , daha ticari şeyler yaptık. Gianni Boncompagni'nin stüdyosunda 6 ay takıldık. Bize ilginç bir şeyler yaparsak bir prodüksiyon yapmaya söz verdi. Tam bu sırada çok güçlü bir şey olduğuna inandığımız Camminerò solo isimli parçayı yaptık. Titania ya geri döndük sahibi Massimo De Cicco ve Vincenzo Micocci ile Limousine adıyla kontrat imzaladık.

Limousine olarak neler yaptınız ?

Limousine olarak büyük işler becerdik. ilk 45lik Camminerò solo, ikinci Malgrado te malgrado noi ile 1978 de Cantagio yarışmasını kazandık. Venedik festivalinde çaldık. bir çok televizyon programına çıktık. sonra Filippo , klavyecimiz intihar etmeye kalktı. ve Limuzin durdu. Filippo uzun süredir hayata karşı ilgisizdi ve ağır bir depresyon geçiriyordu.

Peki ya diğerleri ? onlarla devam ettinizmi ?

Ben , Aldo ve Bernardo devam etmeye karar verdik. Bernardo Lafonte'nin adıyla bir Q-disc ( dört yüzlü bir çeşit kaset) çıkardık. ama başarısız oldu. Ci siamo anche noi ismindeki parçamız 1982 de Sanremo festivalinde ana tema olarak kullanıldı. Donovan'ın kız kardeşi Astrella tarafından seslendirildi. Filippo depresyondan çıktı ve bir piyano barda çalmaya başladı. Il tappeto volante ismindeki bir TV programında çaldı. Filippo onbeş sene önce Romada
konsere giderken otobanda bir araba kazasında öldü. Bende 1977 - 2002 arasında Romada Via Veneto da Caffe Stregayı işlettim.

Bandolero - My Life Is Always Going Through (Bandolero - 1969) Porto Riko1969 - 1971 arasında aktif olan Porto Riko'lu rock grubu. Acid rock , Psychedelic rock denilebilir. agresif bir tarzları var bana biraz Grand Funk'ın ilk albümleri gibi geldi. Hammond müziğin tam orta yerinde. Blues varyasyonlarını kullanıyorlar. benim tarzım olan jam session ları ( uzun hammond sololar arkada boş durmayan davulcu ve basçı ) çok hoş.


Félix ("Gadget") Rodríguez : Davul
Ismael : Klavyeler
George Matos : Bas
El Loco : Gitar
Jose : Vurmalılar
Circus - Bandsmen ( Movin On - 1978 ) İsviçreDiskografi

Circus (76)
Movin' On (77)
All Stars Live (78)
Fearless Tears And Even Less (80)

Basel İsviçreli değişik enstrüman kadrolu bir grup. Davul , Bas , ve üflemeliler , Davulcuları bir harika , Basçı Cerletti bazen akustik gitarda çalıyor. Vokalist biraz Peter Hamil'i anımsatıyor. Saksofon ve flüt olduğundan da olsa gerek herhalde müzikleri de Van Der Graaf Generator'a benziyor.Günümüzde pek kimse tarafından hatırlanmamaları üzücü.

Marco Cerletti : bas, bas pedalları, akustik gitar, geri vokal
Roland Frei / Vokal , Akustik gitar , Tenor Saksofon
Andreas Grieder / Flüt , Alto Saksofon , Geri vokal , Tef
Fritz Hauser / Davul , Vurmalılar , Vibrafon


http://www.alexgitlin.com/npp2/circus.htmAnanga Ranga - Rocalhão ( Regresso Ás Origens - 1979 ) Portekiz


Diskografi


Regresso As Origens (1980)
Privado (1980)


12. yyda Hindistanda çiftler için yazılmış bir aşk el kitabı !! , Bazı bölümleri Kama Sutradan alınmış ve çiftleri birada ve mutlu tutmak için verilen öğütleri içeriyor. Portekizli grup kendilerine bu ismi alıp 1976da kuruluyor. Grup elemanları dinledikleri ve etkilendikleri müzisyenleri ( Bir çoğu İngiliz ) albümdeki notlara yazmaktan çekinmemiş ve saklamamışlardı. Bunlar Privado albümündeki teşekkür listesinde bulunan Genesis, Pink Floyd, Camel ve Manfred Mann'di.ilk kadroları;

Firmino Luis (Gitar and Vokal),
Alvaro (bas ve vokal),
Manuel Barreto (piyano ve vokal),
Necas (davul),
Rui Pedroso (klavyeler)
Panther (vurmalılar)

1979 da bas gitara Vasco Alves geçti. 2 45lik için kontrat imzaladılar. 45 liklerdeki parçalar "Disco Sound", "Verme" ve arka yüzlerinde "Fascinio" ve "Salto no Tempo". idi. Parçalar plak şirketi tarafından sunulan ticari çalışmalardı. Elemanların hepsi birer Jazz-rock düşkünü olan grup bu sorumluluktan sözleşme biter bitmez uzaklaştılar. Ta ki 1980 deki ilke albüme kadar bir plak çıkarmadılar. Jazz-rock tarzlarını zenginleştirmek için kadroya saksofonda Manuel Garcia dahil oldu. İlk albümlerinde konuk sanatçı olarak kemancı Carlos Zingaro programda
çalacağım Rockalhao adlı parçada çaldı. İkinci albümde aynı sene yayınlandı (Privado) Albümde Garcia grup elemanı değilse de konuk sanatçı olarak bulunacaktı. Bu albümde uluslarası piyasa için sözleri İngilizce yazdılar. Abümden kısa bir süre sonra basçı Vasco Alves gruptan ayrıldı. Uluslararası başarının eşiğindeki grup dağıldı. Gitarist Firmino Luis şansını A.B.D. ye giderek denedi. Davulcu Necas Atlantis grubuna katıldı.

1 yorum:

Okan dedi ki...

Bunlar ne acaip acaiip şeyler yaa...kaldırın bunları burdan güzel şeyler koyun...