14 Ocak 2007

Terra Incognita 14.01.07 tarihli program

Alamo - Pusher Men ( Malos Pensamientos - 1971 ) Peru

Alamo yetmişlerin başında kurulmuş Peru'lu bir grup. Magdalenalı grup 71 de bir albüm çıkarmışlar.Albümleri Malos pensamientos (Kötü düşünceler) anlamına geliyor. 60'ların sonu , 70'lerin başında psyche , acid rock tarzının dünyada salgın olduğu yıllar .... Perulu gençlerde kayıtsız kalmamışlar bu akıma ....

TINO POW SANG gitar
LUIS ITURRI Gitar , vokal
ARTURO MONTENEGRO Bas
JAIME SALINAS org
RICARDO ALLISON davulBohemia - Chor Minulych Nohou V pruchodu (Zrnko Pisku - 1978 ) Çekoslovakya


60ların sonu ve 70lerin başındaki ülkenin en ünlü grubu Flamengo'nun dağılmasından sonra Saksofoncu Jan Kubik , Bas gitarist Vladimir Guma Kulhanek'in kurduğu Jazz rock grubu. gitarist Michal Pavlíček ise sonradan 80lerde meşhur olan Stromboli ile çalıştı.

Grupla ilgili pek bir bilgi yok , tek bir albüm çıkarmışlar.

1978 - Zrnko Pisku


Kadro :

Jan Kubík - Saksofon , flüt , klarnet ,
Lešek Semelka - Elektrik piyano
Jan Hála - ARP Synth
Michal Pavlíček - Gitar
Vladimír Kulhánek - Bas
Pavel Trnavský - Vokal.
Michael Kocáb - elektrik Piyano, akustik piano, klavinet

http://www.michalpavlicek.cz/Electra Combo - Säbeltanz ( Adoptionen - 1976 ) Doğu Almanya


1969 da kurulan Dresdenli Doğu Alman grup Electra Combo Adaptationen albümünde isminden de anlaşılacağı üzere Borodin , Bach , Mozart , Grieg , Kaçaturyan 'ın en ünlü eserlerini rock orkestrasına uyguluyorlar.grup geçen sene 35. senesini bir turne ile kutladı.

Rainer Uebel (synth, hammond), Wolfgang Riedel (bas),
Peter Ludewig (davul),
Gisbert Koreng (gitar),
Peter Aust (saksofon, flüt)


Diskografi :

1974 Amiga

1976 Adaptationen

1980 Electra 3

1980 Die Sixtinische Madonna

1982 Ein Tag wie eine Brücke

1986 Augen der Sehnsucht

1987 Tausend und ein Gefühl

2001 Electra Live

2002 33 Jahre Electra

2005 35 Jahre Electra ( DVD )
MODO - Devitais Vilnis ( MODO - 1978 ) Litvanya


MODO Litvanyanın en ünlü müzisyeni Raimonds Pauls tarafından 70lerin başında kuruldu. 1936 doğumlu Pauls, Litvanya Devlet konservatuarı piyano bölümünden 1958 yılında mezun oldu. 64 , 71 arasında Litvanya Devlet filarmoni orkestrası pop müzik bölümünde piyanist ve orkestra şefi olarak görev aldı. 72 de kurduğu Modo grubu ile 78 e kadar rock müziğe bulaştı. Litvanya radyosu müzik direktörlüğü yaptı ve 88 - 93 arası Litvanya kültür bakanı olan Raimond Pauls 93 ten bu yana Litvanya cumhurbaşkanlığının sanat danışmanı.

MODO Raimonds un yönetmenliğinde Filarmoni orkestrası üyelerince oluşturulmuş bir grup.

Vladimirs Boldirevs davul,
Boriss Bannihs bas
Zigmārs Liepiņš klavye

http://www.radio.org.lv/rpauls/
http://www.raimondspauls.lv/


Axis - The Planet Vavoura ( Axis - 1973 ) Yunanistan


Axis , Aphrodite's Child gibi Fransada kurulmuş bir grup. 3 albümleri var ilk albümleri düz ve piyasa işi bir pop albüm 2. albüm en iyi albümleri jazz - rock ama albüm boyunca bir çok stili bir arada işliyorlar. 3. ise hard rock. Grubun iki davulcusu var. Vokaller ingilizce , Albümün yükünü klavyeci ve vokalist Demis Visvikis çekiyor. Fender Rhodes , Mellotron ve Hammond u gerektiği zaman ve yerinde kullanıyor. Albüm 1973 te Fransa da Chateau d'Hérouville de kaydediliyor. ve Fransada basılıyor. Davulcu Christos Stassinopoulos daha sonra ünlü fransız grup Clearlight ile çalıştı. Özellikle bu albümü kesinlikle koleksiyonluk.

1971 Ela Ela/Osana
1973 Sewers Down Inside
1973 Axis

Tantra - Ara ( Holocausto - 1978 ) Portekiz

Portekiz de rock müzikten özellikle progressive rock tan söz edeceksek Tantra'dan bahsetmemek olmaz 4 kişilik grup ( Davul ,bas ,klavye , gitar ) 76 dan 81 e kadar 4 albüm çıkardı ve 4 sene önce 2003 te 1977 de çıktıkları ilk konserin kayıtlarını piyasaya sürdükten sonra değişik bir kadroyla tekrar toplanıp 2 albüm daha yayınladılar.

Tozé Almeida / davul, vurmalılar, Klarnet

Américo Luis / bas

Manuel Cardoso / gitar, sitar, vokal

Peter Luis / klavye
Diskografi :
1977 Misterios e Maravilhas
1978 Holocausto
1981 Humanoid Flesh
2002 Terra
2002 Live Ritual (1977 kaydı)
2003 Terra
2005 DeliriumBloque - Alquimista Soy ( El Hijo Del Alba - 1981) İspanya70lerin sonundan bir ispanyol klasiği daha , Melodik , gitar ve klavye eşit ağırlıkta senfonik rock

2. ve 3. albümleri dikkate değer.

1978 Bloque

1979 Hombre, Tierra y Alma

1980 El Hijo del Alba

1981 Música para la Libertad

1982 Grandes Éxitos

1999 En Directo
Sixto Ruiz (Gitar , vokal),

Juanjo Respuela (Gitar ve vokal),

Juan C. Gutierrez (klavye ve vokal),

Francisco Baños (davul)

Luis Pastor (bas)

Edip Akbayram & Dostlar - Aman Kerem ( Nice Yıllara - 1982 ) Türkiye

En sevdiğim müzisyen ......
Gaziantepte doğdu , İlk gençlik yıllarında Adana'da Siyah Örümcekleri kurdu.

1968 de İstanbula gelen sanatçı 1972 de Günaydın gazetesinin düzenlediği Altın Mikrofon ( daha önce Hürriyet düzenliyordu ) yarışmasında "Kükredi çimenler" ile birincilik onun oldu.

1974 te kurduğu Dostlar grubunun ilk kadrosunda

Galip Kayıhan : gitar
Vecdi Ören : Bass
Cudi koyuncu : Saz , gitar
Koral sarıtaş : Davul

yeralıyordu. Grup 70ler boyunca bir çok kez eleman değiştirdi , Çalışan müzisyenler arasında Murat Ses ( Bakınız Garip'teki Hammond !!! ) , Özkan Uğur , Mustafa Sarışın , Ayzer Danga , Nadir Uygun , Kılıç Danışman , Taner Öngür , Mithat Danışan (Panço Mithat ) , Mete Akkuş , İlhan İşerli , Cengiz Öztunç , Mustafa Sarışın , Turhan Yükseler , Nur Moray , Saygun Arpalı , Metin Özülkü , Adnan Ergil , Ahmet Yıldızalp , Uğur Dikmen , Mehmet Pervez , Gündüz Ersoy , İsmail Soyberk gibi bir çok kaliteli müzisyen yeralacaktı.

Programda çaldığım Aman Keremdeki bas & davul ikilisi dinlediğim en uyumlu ritm saz partisyonlarından biri. Saygun Arpalı ve Metin Özülkü gerçekten harika bir uyumla, "groove" ile çalıyorlar.

Edip Akbayram 80lerin sonlarına doğru orijinal ve bir geleneği olan Dostlar kadrosundan uzaklaştı ve artık çoğunlukla stüdyo müzisyenleri ile albüm çıkarıyor. Kendisini ve tamamen genç müzisyenlerden oluşturduğu Dostları 2000 lerin başında Rumeli hisarında dinlemiştim. Gerçekten kaliteli müzisyenlerdi ama ne yazıkki Dostlar gibi değil eşlikçi bir grup gibi çalıyorlardı. Keşke bunca seneden sonra bir kereliğine de olsa tekrar biraraya gelip. bir turne yapsalar.

Bu arada Eski Türk grupları hakkında bulunabilen çok ama çok az kaynaklardan biri olan çoğunlukla yararlandığım, Bir Metamorfoz hikayesi "Türkiyede Grup Müziği: 1957 - 1980"
isimli araştırması için bir müziksever olarak Münir Tireli'ye teşekkür etmek isterim. Duyduğuma göre kitabın ikinci bölümünü 80 sonrasını yazmaktaymış. Şimdiden ellerine sağlık.
arkaplan

http://come.to/edipakbayram


Factor - Do You Remember ( Factor - 198? ) Bulgaristan
Ognyan Tsolov (vokal),

Todor Andnov (gitar),

Vesselin Todorov (bas),

Mihail Tabakov (klavye),

Roumen Lozanov (klavye),

Yordan Stamenkov (davul)

Gruba bir müzik blog'unda rastladım. inatla yaptığım bir kaç aramadan grupla ilgili kadroları dışında bir bilgi alamadım. Progressive öğeler içeren kaliteli müzisyenlerin (bence stüdyo müzisyenleri ) kaydettiği pop-rock bir albüm. albümde bir TOTO cover'ı da bulunuyor.

Hiç yorum yok: